top of page
Kanunların Gözden Geçirilmesi

MAKALELER

YAŞ DÜZELTME DAVASI ÜCRETİ 2023

Güncelleme tarihi: 3 Oca 2023
YAŞ DÜZELTME (KÜÇÜLTME VEYA BÜYÜTME) DAVASI


Nüfus kaydının düzeltilmesi davalarından olan "Yaş düzeltme davaları" kişinin nüfus kütüğünde yer alan doğum tarihinin değiştirilmesi ve dolayısıyla kişinin yaşının büyütülmesi veyahut küçültülmesini sağlayan bir davadır. Kişinin nüfus kaydında yer alan bilgiler mahkeme kararı olmaksızın değiştirilemeyeceğinden yaşının küçültmek isteyen veya büyütmek isteyen kişilerin dava açması zorunludur.


YAŞ DÜZELTME DAVASINDA GÖREVLİ MAHKEME NERESİDİR?


Yaş düzeltme davasında görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir.


YAŞ DÜZELTME DAVASINDA YETKİLİ MAHKEME NERESİDİR?


Yaş düzeltme davasında yetkili mahkeme davayı açan kişinin yerleşim yeri mahkemesidir.


YAŞ DÜZELTME DAVASI AÇILABİLMESİ İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR?


-Kişinin resmi sağlık kuruluşunda (hastane, sağlık ocağı gibi) doğmamış olması gerekir.

-Kişinin olduğunu iddia ettiği yaşta bir kardeşinin olmaması gerekir. (İkiz kardeşin varlığı istisna teşkil etmektedir.)

-Kişinin dış görünüşünün nüfus kayıtlarındaki yaşa uygun olmaması gerekir.

-Haklı bir nedenin varlığı gerekir.


2012 yılına kadar kişinin daha önce yaş düzeltme davası açmamış olması da dava şartı idi ancak Anayasa Mahkemesi tarafından verilen karar üzerine kişiler artık 2. kez de yaş değiştirme davası açabilmektedir.


YAŞ DÜZELTME DAVASINDA DAVACI VE DAVALI KİMDİR?


Yaş düzeltme davası açma hakkı kişiye sıkı sıkıya bağlı haklardan olup bu davalarda davacı yaşını değiştirmek isteyen kişidir. Şayet bu kişi ergin değil ise dava kişinin velisi veyahut vasisi tarafından açılabilecektir. Kamu düzenini ilgilendiren bir durum söz konusu olduğu hallerde Cumhuriyet Savcıları da davacı olarak bu davayı açabilmektedirler.


Nüfus kayıtları Nüfus Müdürlükleri tarafından tutulmakta olup yaş düzeltme davaları Nüfus Müdürlüklerine karşı açılmaktadır. Dolayısıyla yaş değiştirme davalarında davalı ilgili Nüfus Müdürlüğü'dür.


YAŞ DÜZELTME DAVASI NE KADAR SÜRER?


Basit yargılama usulünün uygulandığı yaş düzeltme davaları, davanın açıldığı yer mahkemesinin iş yoğunluğuna göre değişmekle birlikte takriben 3-4 ay aylık bir sürede sonuçlanmaktadır.


Diğer bütün davalarda olduğu gibi yaş düzeltme davalarını da kişiler kendileri açabilirler. Ancak belirtmemiz gerekir ki hukukun her alanında olduğu gibi kişiler hukukundan doğan uyuşmazlıklar da hukuki ve teknik bilgi gerektirmektedir. Bu sebeple hak kaybına uğramamak ve mağduriyetinizin artmaması adına yaş düzeltme davalarında uzman ve tecrübeli bir kişiler hukuku avukatından hukuki destek almanız önem arz etmektedir.


YAŞ DÜZELTME DAVASI AVUKATLIK ÜCRETİ 2022 NE KADAR?

Yaş düzeltme davası 2022 Avukatlık ücreti her yıl Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre belirlenmektedir. Ancak belirtmemiz gerekir ki iş bu tarifede belirlenen ücret tavsiye niteliğinde olduğundan her avukatın bu davaları idare etme ücreti birbirinden farklılık arz edebilmektedir. Şunu da belirtmemiz gerekir ki dava açacak kişinin avukatlık ücreti yanında her yıl Harçlar Kanunu'na göre belirlenen harçları ve yargılama giderlerini de ödemesi gerekmektedir.Yalçıner&Erol Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak kişiler hukukundan doğan her uyuşmazlıkta olduğu gibi yaş değiştirme davalarında da müvekkillerimize hukuki hizmet sunmaktayız.Bu konuda tecrübeli olan avukatlarımızdan hukuki danışmalık alabilir, sorularınız ve detaylı bilgi için bize telefon, whatsapp, mail ve diğer iletişim kanalları üzerinden ulaşabilirsiniz.19.547 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 Comment


Naim Çetin
Naim Çetin
Feb 14, 2023

YAŞ BÜYÜTME DAVASI AVUKATLIK ÜCRETİ NE KADAR

Like
bottom of page