top of page
Kanunların Gözden Geçirilmesi

MAKALELER

BOŞANMA DAVASI DİLEKÇE ÖRNEĞİ 2023

Güncelleme tarihi: 3 Oca 2023
BOŞANMA DAVASI DİLEKÇE ÖRNEĞİ 2023…………………….. (KANUN GEREĞİNCE YETKİLİ YER) AİLE MAHKEMESİ SAYIN HÂKİMLİĞİ'NE

DAVACI : …………….(DAVA AÇAN KİŞİNİN ADI SOYADI VE TC KİMLİK NUMARASI)

ADRESİ:............... (DAVAYI AÇAN KİŞİNİN İKAMET ETTİĞİ YER ADRESİ)

VEKİLİ : …………………. (VARSA VEKİLİNİN ADI SOYADI, BAĞLI OLDUĞU BARO VE SİCİLİ) ADRES: …………………..(VEKİLİNİN TEBLİĞE ELVERİŞLİ İŞYERİ ADRESİ)

DAVALI : ………………..(KARŞI TARAFIN ADI, SOYADI VE TC KİMLİK NUMARASI)

ADRESİ:.............. (KARŞI TARAFIN BİLİNEN ADRESİ)


KONU : Boşanma hangi hukuki sebebinin dayanıyor ise kanun maddesi ile birlikte boşanma sebebi yazılmalıdır.AÇIKLAMALAR:

Dilekçenin giriş kısmında tarafların evlendiği tarih, müşterek çocuklarının olup olmadığı müşterek çocukları var ise bunların adları ve doğum tarihleri yazılır. Çocukların reşit olup olmadıkları hakkında bilgi verilir.


Dilekçenin sonraki bölümünde tarafları boşanmaya götüren olayların neler olduğu detaylı ve gerekçeli bir şekilde açıklanır. Bu kısımda iddiaların detaylandırılması ve delillerle desteklenmesi önem arz etmektedir.NETİCE-İ TALEP:

Yukarıda arz ve izah olunan nedenlerle re’sen nazara alınacak sebepler muvahecesinde, 1- Davanın kabulü ile tarafların BOŞANMALARINA,

2- (Manevi tazminat talep ediliyorsa) ……… TL manevi tazminata hükmedilmesine.


3- (Maddi tazminat talep ediliyorsa) maddi kayba ilişkin olarak ……. TL maddi tazminata hükmedilmesine,


4- (Reşit olmayan müşterek çocuk varsa) Nafaka ve müşterek çocukların velayetine ilişkin talep varsa bu da yazılmalıdır.


5- Yargılama gideri ve vekalet ücretinin (avukatla temsil varsa ) davalıya yükletilmesine karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederiz.


DAVACI

AD-SOYAD

İMZA


Yalçıner & Erol Hukuk ve Danışmalık Bürosu olarak aile hukukunda uzman ve tecrübeli kadromuz ile boşanma avukatı olarak müvekkillerimize nitelikli hukuki hizmet sunmaktayız. Gerek dilekçelerin yazım aşaması gerekse duruşmaların takibi hususunda son derece titiz bir şekilde çalışan ekip arkadaşlarımız dosyanın son aşamasına kadar aynı öz veri ile çalışmaktadır. Boşanma davalarının duygusal boyutu da gözetildiğinde olası hak kayıplarının önüne geçmek için mutlaka profesyonel hukuki destek alınması gerektiğini tekrardan belirtmek isteriz.Sorularınız ve detaylı bilgi için bize telefon, whatsapp, mail ve diğer iletişim kanalları üzerinden ulaşabilirsiniz.

659 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page